Nieśmiałość utrudnia życie

Nieśmiałość to problem, który może dotyczyć ludzi w każdym wieku. Nieśmiałe bywają dzieci, nastolatki ale także i osoby dorosłe. Nieśmiałość zazwyczaj wynika z niskiej samooceny. Cierpią na nią osoby, których rodzice popełnili poważne błędy wychowawcze.

Nieśmiałość to skutek braku wsparcia, zbytniego krytykowania dziecka czy stawiania mu wysokich wymagań. Nieśmiałe są także te osoby, które mają jakieś braki w wyglądzie albo poważne problemy zdrowotne. Z nieśmiałością warto i należy walczyć bo bardzo utrudnia ona życie. Wydawać by się mogło, że nieśmiałość nie ma już tak dużego znaczenia w dorosłym życiu, gdy mamy swoją rodzinę i jako taką stabilizację życiową. Tymczasem jest inaczej. Dorosła nieśmiała osoba nie upomni się o podwyżkę, będzie wykorzystywana przez współpracowników oraz będzie rezygnowała z realizacji swoich marzeń. Jeśli osoba nieśmiała zechce prowadzić biznes również nie będzie w tym odpowiednio skuteczna. Nieśmiały człowiek będzie miał bowiem problem z przestawianiem swojej oferty potencjalnym klientom, czy będzie ustalać za niskie ceny produktów i usług. Z nieśmiałością można walczyć na wiele sposobów.

Pomocne są poradniki psychologiczne, afirmacje, nagrania motywacyjne. Ważne jest by się przełamywać i wychodzić do ludzi. Trzeba zawierać nowe znajomości, wychodzić poza swoją strefę komfortu i próbować wystąpień publicznych. Pomocny może być także psycholog czy terapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment