Słoiki

Last modified date

Comments: 0

Słoiki to potoczne określenie o niezbyt długiej historii, dlatego nie wszyscy wiedzą, co ona oznacza. Słoik to po prostu młoda osoba z prowincji, ze wsi albo z małego miasteczka, która przyjeżdża do dużego miasta alby studiować albo pracować.

Słoik to określenie żartobliwe i jednocześnie pejoratywne, używają go najczęściej rodowici Warszawiacy dla podkreślenia swojej wyższości. Słowo słoik wzięło się stąd, że osoby przyjezdne w początkowym okresie pobytu na przykład w Warszawie często wyjeżdżają na weekendy w rodzinne strony i przywożą stamtąd w słoikach domowe jedzenie typu bigos, gołąbki czy przetwory. Robią tak, dlatego bo tak jest taniej a studenci zwykle nie mają dużo pieniędzy. To właśnie ta skłonność do oszczędzania przez przyjezdnych jest krytykowana.

Warszawiacy uważają, że słoiki psują im rynek pracy. Chodzi o to, że takie osoby z prowincji godzą się na niskie stawki, bo dla nich to ich tak więcej niż płaci się na prowincji. Poza tym przyjezdni przyzwyczajeni są do oszczędzania a ich koszty życia w dużym mieście są niższe, bo dostają darmowe jedzenie w słoikach. Problem jest oczywiście przesadzony. Każdego roku do Warszawy, Wrocławia czy Krakowa wprowadza się tysiące młodych ludzi. Większość z nich zostanie tu już na stałe i wkrótce zapomną, że kiedyś byli słoikami. Jak wiadomo, jest to etap krótki i przejściowy, bo tylko na początku często jeździ się do rodziców. Później człowiek przyzwyczaja się nowego otoczenia, zapuszcza korzenie i przejmuje inne nawyki od swojego nowego środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment